اخبار > پیام رئیس فرهنگستان هنر به مناسبت آغاز نخستین نمایشگاه دستاورد


  چاپ        ارسال به دوست

پیام رئیس فرهنگستان هنر به مناسبت آغاز نخستین نمایشگاه دستاورد

بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت آغاز نخستین نمایشگاه «دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری» پیامی را صادر کردند.

به گزارش ستاد برگزاری نخستین نمایشگاه «دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری»،رویداد پژوهشی «دستاورد (1)» به مناسبت هفته پژوهش و از روز یکشنبه ۲۸ آذر تا روز چهارشنبه ۱ دی‌ماه سال جاری، با مشارکت پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی و با حمایت مؤسسه فرهنگی ـ هنری و پژوهشی صبا و دانشگاه آزاد اسلامی واحد هنرهای اسلامی ـ ایرانی استاد محمود فرشچیان در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

   به همین مناسبت بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، پیامی را صادر کردند. متن پیام ایشان به شرح زیر است:

 

به نام خداوند جان و خرد

پژوهش مهم‌ترین جلوه عقلانیت و دانش در زندگی انسانی است. بدون پژوهش، نه‌تنها برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌ها در معرض خطرهای گوناگون قرار می‌گیرد، بلکه خود به خطری جدی برای جامعه تبدیل می‌گردد. آگاهی و دانایی که برای انسان سلیم و در همه ادیان، به‌خصوص دین اسلام توصیه شده است، با پژوهش و پژوهشگری شکل نهادی به خود می‌گیرد. با دانش، تعقل، تزکیه و تخیل است که جامعه می‌تواند راه خود را بازیابد و از مشکلات و بحران‌ها به سلامت گذر نماید. جامعه پژوهشی خلاق و مسئول از ارکان هر فرهنگی محسوب می‌شود، چنانچه بدون آن سرنوشتی عبرت‌انگیز خواهد داشت. ایرانیان همواره در طول تاریخ به‌عنوان میراث‌داران دانش و حکمت، آموزگار و الگوی دیگر کشورها محسوب می‌شدند و نظام‌های آموزشی و پژوهشی آنها از نخستین دانشگاه جهان، یعنی گندی‌شاپور تا بزرگ‌ترین نهادهای علمی جهان اسلام، تدریس در نظامیه‌ها و ربع رشیدی‌ها و ... در تاریخ ثبت شده‌اند.
    یکی از مهم‌ترین اشکال پژوهش، پژوهش در مورد پژوهش یا به نوعی «فراپژوهش» است. گاهی در جامعه، نهادهای پژوهشی و پژوهشگران برجسته کم نیستند، اما به دلیل نبود هماهنگی و برنامه‌ریزی میان این نهادهای پژوهشی، مشکلات جامعه نه‌تنها حل نمی‌شوند، بلکه گاه وضع بحرانی‌تر نیز می‌شود. کشور ما پژوهشگر و پژوهشگاه یا پژوهشکده هنری کم ندارد و پژوهش‌های خوبی هم در کشور انجام می‌گیرد. مردم عزیز ما هم برای پژوهش‌هایی که در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی انجام می‌شود کم‌هزینه نمی‌کنند؛ اما متأسفانه فاقد نگاهی فراپژوهشی است تا بتواند این اعضای از هم جدا را به یک پیکره پیوسته و نیرومند تبدیل نماید.
   در همین راستا، پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر می‌کوشد تا براساس وظایف فرهنگستانی خود به نظم و هماهنگی میان نهادهای پژوهشی مرتبط با هنر بپردازد. این مهم به‌خصوص با توجه به کمبودهای اعتباری و حساسیت‌های هنری، امری نه‌فقط پسندیده، بلکه ضروری و واجب است. از فرصت استفاده کرده، ضمن تبریک هفته پژوهش به همه پژوهشگران گرامی و ارجمند، هم از کلیه نهادهایی که در این رویداد مشارکت کرده‌اند و هم از همه همکاران در پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر تشکر می‌نمایم. امید است این گام نخست، پرتوان و پیوسته باشد.

 

بهمن نامور مطلق
رئیس فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران

 

 


١١:٥٩ - يکشنبه ٢٨ آذر ١٤٠٠    /    شماره : ٨٩٧٠    /    تعداد نمایش : ٥٦خروج