اخبار > «هنر دورة فاطمی در موزه ویکتوریا و آلبرت» منتشر شد


«هنر دورة فاطمی در موزه ویکتوریا و آلبرت» منتشر شد

کتاب «هنر دورة ‌فاطمی در موزة ‌ویکتوریا و آلبرت» به همت پژوهشکده هنر منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنرکتاب هنر دورة ‌فاطمی در موزة‌ویکتوریا و آلبرت اثر آنا کونتادینی با ترجمه داود طبایی از سوی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر منتشر شد.

این کتاب به بررسی یکی از بخش‌های شکوهمند و خیره‌کنندة فرهنگ اسلامی می‌پردازد. فاطمیان حکومتی نیرومند در حوزة مدیترانه بودند که بین سال‌های ۹۰۹ تا ۱۱۷۱م بر شمال افریقا، مصر و سوریه سلطه داشتند. آنان پس از گشودن مصر، پایتختی تازه به نام قاهره بنا کردند و با آکندن آن از مسجدها و کاخ‌ها، آنجا را به یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین شهرهای آن روزگار تبدیل کردند. هنرهای گوناگون شکوفا شدند و خزانة خاندان فاطمی به صورت یکی از غنی‌ترین خزانه‌های جهان اسلام درآمد.

اشیای موضوع کتاب که از مجموعة چشمگیر موزة ویکتوریا و آلبرت ـیکی از مهم‌ترین مجموعه‌های جهان خارج از قاهره ـانتخاب شده‌اند، به پنج دسته تقسیم شده‌اند: بلور، منسوجات، سفالینه، شیشه، و بالاخره دسته‌ای شامل عاج و چوب.

کتاب هنر دورة فاطمی مرجعی مهم برای مورخان هنر و تمامی پژوهشگران رشته‌های اسلامی و سده‌های میانه، و نیز شمار فزایندة مجموعه‌داران و معامله‌گران است.

کتاب هنر دورة فاطمی در موزه ویکتوریا و آلبرتبا شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۲۵۴ صفحه و قیمت ۴۵ هزار تومان منتشر شده است.

علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را از کتاب‌فروشی فرهنگستان هنر به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره ۱۵۵۰، تهیه کنند.

 


خروج