اخبار > کتاب «نگاهی به هنر مانوی» منتشر شد


کتاب «نگاهی به هنر مانوی» منتشر شد

کتاب «نگاهی به هنر مانوی با تکیه بر تأثیر کتاب‌آرایی مانوی بر کتاب‌آرایی در دوران اسلامی» به همت پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر منتشر شد

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنرکتاب «نگاهی به هنر مانوی با تکیه بر تأثیر کتاب‌آرایی مانوی بر کتاب‌آرایی در دوران اسلامی» تألیف صبا لطیف‌پور عضو هیئت علمی پژوهشکده هنر، از سویپژوهشکده هنر فرهنگستان هنر منتشر شد.

هنر کتابت، نسخه‌پردازی، یا کتاب‌آرایی در همه ادوار تاریخی در میان ایرانیان دارای اهمیت بوده است و تا امروز هم زنده مانده و مردم این سرزمین کهن همچنان کتاب‌های ارزشمندشان را به شیوه‌های گوناگون می‌آرایند. نگارنده این کتاب بر این باور است که بررسی ریشه‌های این هنر ضروری است و می‌نویسد: «امروزه کتاب‌ها و مقالات زیادی در ارتباط با نسخه‌پردازی و کتاب‌آرایی منتشر می‌شود، اما کمتر به ریشه‌ها و پیشینه این هنر پرداخته شده است. از همین رو، این کتاب می‌کوشد برای پر کردن خلأ مذکور در ریشه‌های مانوی هنر کتابت و کتاب‌آرایی بکاود.» با این هدف نگارنده اثر کتاب خود را در چهار فصل تقسیم کرده است در فصل نخست به اندیشه و هنر مانوی و مبانی شکل‌گیری و تاریخچه آن می‌پردازد. در فصل دوم درباره کتاب‌آرایی مانوی سخن می‌گوید و در نوشته‌های مانوی برجای‌مانده شیوه و سبک آرایه‌های کتب مانوی را بررسی می‌کند. فصل سوم را به کتاب‌آرایی ایرانی ـ اسلامی اختصاص داده است؛ و در چهارمین فصل تأثیر هنر کتاب‌آرایی مانوی بر هنر کتاب‌آرایی در دوران اسلامی، به‌ویژه در ایران، را بررسی می‌کند.

کتاب«نگاهی به هنر مانوی با تکیه بر تأثیر کتاب‌آرایی مانوی بر کتاب‌آرایی در دوران اسلامی»، با شمارگان ۵۰۰ نسخه در ۱۶۳ صفحه و قیمت ۳۸ هزار تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را از فروشگاه محصولات فرهنگی فرهنگستان هنر و یا پژوهشکده هنر تهیه نمایند.


خروج