اخبار > دومین نشست مشترک مدیران پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

دومین نشست مشترک مدیران پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری برگزار شد

دومین نشست مشترک مدیران پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، دومین «نشست مشترک مدیران پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری»، به مناسبت هفته پژوهش در روز سه‌شنبه ۲۵ آذرماه، به صورت برخط برگزار شد. این نشست با گزارش مختصر ریاست پژوهشکده هنر، دکتر عبدالحسین لاله، از تصمیمات جلسه پیشین شورا آغاز شد. وی، در ادامه، ضمن ترسیم اهداف تشکیل این شورا، بر ضرورت تقویت همکاری‌های پژوهشی و فراهم‌سازی بسترهای مشارکت تأکید کردند. در ادامه دکتر شهاب پازوکی، معاون پژوهشی پژوهشکده هنر، در خصوص پیگیری‌های مصوبات جلسه پیشین و اقدامات صورت‌‌گرفته، از جمله تشکیل دبیرخانه دائمی این شورا در پژوهشکده هنر و همچنین برگزاری همایش «هنر و بیماری‌های فراگیر: هنر/کرونا» سخن گفتند. همچنین، ایشان به اولویت‌های پژوهشی و برنامه‌های سال ۱۴۰۰ پژوهشکده هنر از جمله همایش ملی «تبارشناسی نقد هنر در ایران» و همایش بین‌المللی «خوشنویسی جهان اسلام» اشاره کردند. پیشنهاد پایانی ایشان «برپایی نمایشگاه مشترک دستاوردهای پژوهشی» با حضور سازمان‌های عضو این شورا به میزبانی فرهنگستان هنر در هفته پژوهش سال آینده بود.

در ادامه این جلسه، دکتر علی تقوی، معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، درباره برنامه‌های سال جاری فرهنگستان هنر از جمله همایش «خمسه‌نگاری» و انتشار کتاب «خمسه شاه‌طهماسبی» مطالبی را بیان کردند. ایشان به اصلی‌ترین برنامه‌ها و فعالیت‌های پژوهشی سال آینده فرهنگستان اشاره نموده و بر اهمیت و ضرورت مشارکت نهادهای پژوهشی در حوزه‌های پژوهشی مورد علاقه اعضا تأکید کردند.

سپس، دکتر منیژه هادیان، معاون پژوهشی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گزارشی از فعالیت‌های پژوهشگاه میراث فرهنگی ارائه نمودند. ایشان به‌ویژه درباره تأثیرات بوم‌گردی بر فرهنگ‌های بومی و محلی، تأثیر کرونا بر فعالیت‌های پژوهشی میدانی این نهاد، و برگزاری همایش «پیامدهای فرهنگی و اجتماعی کرونا بر حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، انتشار ویژه‌نامه گردشگری پساکرونا و همچنین تدوین دستورالعمل‌های مربوط به آن اشاره کردند.

دکتر سیّده راضیه یاسینی، رئیس پژوهشکده هنر پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، نیز در آغاز سخنان خود به معرفی گروه‌های پژوهشی پژوهشکده فرهنگ و هنر پرداخته و در ادامه به سیاست‌های این پژوهشگاه در حوزة پژوهش‌های هنری اشاره کردند. ایشان در پایان پیشنهاد دادند که در نشست بعدی برنامه‌های پژوهشی سال هر یک از نهادها ارائه شود تا از انجام پژوهش‌های موازی پرهیز گردد و به‌گونه‌ای، زمینه مشارکت هر یک از نهادهای علاقه‌مند در این فعالیت‌ها نیز فراهم شود.

در پایان، مقرر شد در نشست بعدی این شورا، برنامه‌ها و اولویت‌های پژوهشی پژوهشکده‌ها و پژوهشگاه‌های حاضر ارائه گردد تا بسترهای لازم برای همکاری‌ مشترک در پروژه‌های سال آینده مهیا شود. همچنین، مقرر شد طرح برگزاری نمایشگاه مشترک دستاوردهای پژوهشی نهادهای عضو این شورا توسط معاونت پژوهشی پژوهشکده هنر تدوین و جهت تصویب در جلسه بعدی ارائه گردد.

گفتنی است نشست‌های شورای مدیران پژوهشگاه‌ها و پژوهشکده‌های فرهنگی ـ هنری در پایان هر فصل به میزبانی پژوهشکده هنر و با هدف شناسایی چالش‌ها و دغدغه‌های مشترک، هم‌افزایی و بسترسازی برای فعالیت‌های پژوهشی بیناسازمانی برگزار می‌شود.


١٢:٤١ - شنبه ٢٩ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ٨٢٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٠خروج