اخبار > کتاب «شکوه ایران باستان» منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب «شکوه ایران باستان» منتشر شد

کتاب «شکوه ایران باستان»، نوشته هانری اشترلین با ترجمه صبا لطیف‌پور، عضو هیئت علمی پژوهشکده هنر، در 304 صفحه از سوی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر منتشر شد.

کتاب «شکوه ایران باستان»، دورنمایی از هنر ایران، از اوایل هزاره چهارم پیش از میلاد تا حدود 650م، را به تصویر می‌کشد. این کتاب که خلاصه‌ای از آخرین فعالیت‌های تاریخی و باستان‌شناسی مرتبط با اکتشافات اخیر در این سرزمین را ارائه می‌دهد، از چند جهت حائز اهمیت است؛ از‌جمله می‌توان به شمول آن بر مطالب مهم هنر ایران با تکیه بر تاریخ و نیز تصاویر ارزشمندی اشاره کرد که مؤلف آنها را طی بازدیدهای خود از مکان‌های مهم تاریخی گرفته است. کتاب «شکوه ایران باستان» به بسیاری از زبان‌های دنیا ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان به چاپ رسیده است، از این روی جای خالی ترجمه آن به زبان سرزمین خاستگاه آن احساس می‌شد.

کتاب حاضر شامل مقدمه، پیشگفتار و یازده فصل بدین شرح است: 1: دره هلیل‌رود: یک مرکز فرهنگی بزرگ؛ 2: سرامیک‌ها و دیگر گنجینه‌ها در شمال ایران؛ 3: مفرغ‌های لرستان و جمعیت‌های ماد و پارس؛ 4: تأثیر یونان بر معماری هخامنشی؛ 5: کاخ‌های عظیم در تخت‌جمشید ؛ 6: تزئینات حیرت‌انگیز آپادانا و مقبره‌های نقش‌رستم؛ 7: ماجرای اسکندر کبیر و هلنیزه ‌شدن پارس؛ 8: پالمیرا: شهری کاروانی میان روم و بین‌النهرین؛ 9: هترا، گوهر هنر پارتی: سرنوشت اندوهبار یک شهر آزاد؛ 10: قدرت نظامی و هنر ساسانیان؛ و 11: تیسفون و طاق‌بستان: شاهکارهای ساسانی.

علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند از راه‌های زیر اقدام نمایند:

پژوهشکده هنر، به نشانی خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره 29

شماره تماس: 2-66956190

اینستاگرام: aria.honar.ac.ir

 


١٠:١٣ - چهارشنبه ٩ شهريور ١٤٠١    /    شماره : ٩٦٨٢    /    تعداد نمایش : ٣١٧خروج