اخبار > ‌ همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس» برگزار می‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

‌ همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس» برگزار می‌شود

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر با همکاری انجمن علمی باستان‌شناسی ایران،همایش ملی«میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس»را به‌صورت حضوری و برخط برگزار می‌کند.

به گزارش روابط‌ عمومی پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر، این پژوهشکده با همکاری انجمن علمی باستان‌شناسی ایران، موزه ملی ایران و اداره کل میراث فرهنگی,صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر،‌ پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، همایش ملی »میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس« را سه شنبه 19 دی‌ماه در فرهنگستان هنر بصورت حضوری و برخط برگزار می‌کند.

این همایش شامل مراسم افتتاحیه و سه نشست تخصصی است. در ابتدا سعید امیر حاجلو،  نایب رییس انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و دبیراجرایی همایش، گزارشی از روند برگزاری و اهداف همایش ارائه خواهد داد و در ادامه محمداسماعیل اسمعیلی جلودار، رئیس انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و دبیر علمی همایش، علی تقوی، سرپرست پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر ، اسماعیل سجادی منش، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر، سخنرانی خواهند کرد.

 در نشست نخست با مدیریت علیرضا انیسی، پریسا ناصری و محمد اسماعیل‌اسمعیلی‌جلودار، فاطمه شهیدی‌فر و حسن مرادی به ترتیب با موضوعات: «دست‌ساخت‌های هنری صدف‌های دریایی و مهره‌های کوسه‌ای کاوش‌های سیراف در تجارت دریایی خلیج فارس و  اقیانوس هند»، «میراث فرهنگی و هنری ایران و چین بر اساس یافته‌های فرهنگی سیراف در خلیج فارس»، «انتقال فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در چین بر اساس مطالعه تطبیقی سنگ‌قبرهای موجود در بندر چوانجو چین و بندر سیراف در ایران» و «مجموعه گچ‌بری‌های سیراف در موزه ملّی ایران» به سخنرانی می‌پردازند.

در نشست دوم با مدیریت محمدحسن طالبیان، داوود آقاعلی‌گل و مژگان خانمرادی و محمد مرتضوی به ترتیب با موضوعات: «هنر شیشه‌گری در سیراف؛ اندازه‌گیری ترکیبات عنصری شیشه‌های اسلامی به دست آمده از سیراف» و «مطالعه تطبیقی گچبری‌های مکشوفه از سیراف با تأکید بر نمونه‌های موجود در موزه بریتانیا» و «مطالعه ترکیب آلیاژی تعدادی از اشیاء فلزی به دست آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی بندر سیراف» سخنرانی خواهد کرد.

در نشست پایانی با مدیریت ندا اخوان اقدم، انسیه یعقوبی و یعقوب محمدی‌فر و محمدصادق داوری به ترتیب با موضوعات: «معرفی و تحلیل کارکرد اشیاء عاجی بندر سیراف در موزه ملّی ایران» و «بررسی شبکه‌راه دارابگرد ـ سیراف» و «تحلیل جایگاه سیراف و نیشابور به عنوان دو مرکز بازرگانی دریایی و خشکی ایران با چین در صدر اسلام بر پایه مدارک اسنادی و باستان‌شناختی» به سخنرانی می‌پردازند.

همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس«، سه‌شنبه 19دی‌ماه 1402ساعت13:30 تا 18:30  به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان برای حضور در این نشست می‌توانند به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از چهارراه طالقانی، شماره 1552، تالار گلستان هنر فرهنگستان هنر مراجعه نمایند یا از طریق نشانی مجازی B2n.ir/m04929 در این نشست شرکت کنند.

نماهنگ همایش ملی»میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌ فارس« را در https://www.aparat.com/v/1nhXR  مشاهده نمایید.

 

ورود برای عموم، آزاد است.


١١:١٢ - دوشنبه ١٨ دی ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٥٢٨    /    تعداد نمایش : ٤٥١خروج
اخبار