اخبار > گزارش نخستین جلسه کارگاه «استفاده از پایگاه‌های دیجیتالی در بررسی تاریخ نقاشی ایرانی»


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نخستین جلسه کارگاه «استفاده از پایگاه‌های دیجیتالی در بررسی تاریخ نقاشی ایرانی»

نخستین جلسه کارگاه «استفاده از پایگاه‌های دیجیتالی در بررسی تاریخ نقاشی ایرانی» برگزار شد

نخستین جلسه کارگاه «استفاده از پایگاه‌های دیجیتالی در بررسی تاریخ نقاشی ایرانی» به همت کمیتة هنر ایرانِ دوره اسلامی پژوهشکده هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، نخستین جلسه کارگاه استفاده از پایگاه‌های دیجیتالی با حضور عباس حسینی روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه ۱۳۹۸ در پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر برگزار شد. عباس حسینی ابتدا به معرفی مختصری از پیشینه نمایشگاه‌های هنر اسلامی که در آن نسخه‌های خطی فارسی مصور برای اولین بار با امانت گرفتن از مجموعه‌های مختلف در معرض دید عموم قرار گرفت، پرداخت. وی در ادامه خلاصه‌ای از چگونگی تغییر رویکرد تاریخی-هنری به نقاشی ایرانی ارائه داد و توضیح داد که چگونه رویکرد پژوهشی در بررسی تاریخ نقاشی ایرانی بعد از عصر دیجیتالی متفاوت شده است. در این کارگاه همچنین به این پرسش پرداخته شد که دانشجویان تاریخ هنر چگونه می‌توانند با استفاده از این پایگاه‌های اطلاعاتی دیجیتالی به عنوان منبع و ابزاری دست اول برای تحقیقات خود استفاده نمایند. مشکلاتی که یک پژوهشگر  ممکن است در استفاده از پایگاه‌های اطلاعاتی دیجیتالی با آن مواجه شود، آخرین موضوعی بود که درباره آن بحث و گفتگو شد.

جلسه دوم این کارگاه روز چهارشنبه اول آبانماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۶ الی ۱۹ در محل پژوهشكده هنر به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، بالاتر از خیابان امام خمینی(ره)، نبش کوچه شهید حسن سخنور، پلاک ۲۹ برگزار می‌شود.

حضور در این کارگاه برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.

 


١٠:٢٩ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٨    /    شماره : ٧٥٨٩    /    تعداد نمایش : ٥٧٥خروج
اخبار