اخبار > گزارش نشست «تجربة ثبت حرکت در دورة قاجار»


  چاپ        ارسال به دوست

گزارش نشست «تجربة ثبت حرکت در دورة قاجار»

نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» برگزار شد

نشست «تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار» با حضور علیرضا قاسم‌خان، روز دوشنبه 28 بهمن‌ماه 1398 به همت گروه نظریه و نقد هنر در پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، علیرضا قاسم‌خان، که درباره تجربه ثبت حرکت در دوره قاجار سخن‌ می‌گفت، ابتدا به طور مختصر به پیشینه سینما و روند شکل‌گیری و پیشرفت آن پرداخت و در پی آن با نمایش چند تصویر ثبت شده توسط مظفرالدین شاه قاجار، درباره ثبت حرکت و تجربه آن توسط وی سخن گفت. خلاصه‌ای از سخنان ایشان بدین قرار است:  

اگرچه سینما در سال 1895 توسط برادران لومیر اختراع و به جهانیان عرضه شد، محققان، اندیشمندان و هنرمندان سراسر جهان، پیش از اختراع سینما نیز آهسته اما پیوسته مشغول ثبت حرکت بوده‌اند.

این تلاش‌ها، گام به گام، انسان را به سینمای واقعی نزدیک کرد. در این میان هم دانشمندان ایرانی، همچون ابن هیثم، سهم خود را دارند و هم تلاش‌های عکاسان دربار قاجار قابل توجه است.

اما، آنچه در این نشست به آن می‌پردازیم تلاش و تجربه مظفرالدین شاه قاجار در دوران ولیعهدی ‌او در تبریز است برای ثبت حرکت کمان‌کشی و پرتاب تیر که در 4 تصویر به ثبت رسیده است. این تصاویر در دوران جوانی مظفرالدین شاه ثبت شده و تا رسیدن به سال‌های 1895 و اختراع سینما فاصله دارد. اما اکنون که این عکس‌ها از آلبوم‌خانه کاخ گلستان به درآمده و کنار هم قرار گرفته است می‌توان این تجربه حرکت و ثبت آن را بهتر مشاهده کرد. انتهای نشست به پرسش و پاسخ حاضران و سخنران نشست اختصاص یافت.


١٣:٣٨ - چهارشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٧٨٥١    /    تعداد نمایش : ٧٥٣خروج
اخبار