اخبار > کتاب «هنرنامه سیراف» منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب «هنرنامه سیراف» منتشر شد

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر کتاب «هنرنامه سیراف» را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، انتشارات این پژوهشکده، کتاب «هنرنامه سیراف»، را در 466 صفحه منتشر کرد. هنرنامه سیراف، که به مناسبت برگزاری «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس»  منتشر شده است،  پس از پیشگفتاری با عنوان «سیراف در گستره تمدن ایران» به قلم علی تقوی، سرپرست پژوهشکده هنر و مقدمه محمداسماعیل اسمعیلی جلودار، دبیر علمی همایش مذکور، دربردارنده بیست مقاله علمی و پژوهشی دربارۀ میراث فرهنگی و هنری بندر تاریخی سیراف است که به کوشش و قلم تنی‌چند از استادان و پژوهشگران کشور، در تحلیل و تبیین هنر و معماری و میراث فرهنگی شهر سیراف از زوایای مختلف به نگارش درآمده است که خود گواه و تأکیدی بر ضرورت اهتمام بیشتر در حفظ و صیانت از میراث ارزشمند فرهنگی و هنری این بندر تاریخی است.

شایان ذکر است «همایش ملی میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج فارس» به همت پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر و با همکاری انجمن علمی باستان شناسی ایران در 19 دی‌ماه 1402 در فرهنگستان هنر برگزار شد. همچنین این همایش در پایگاه استنادی علوم  جهان اسلام (ISC) ثبت و دارای اعتبار علمی است.

 بندر سیراف یکی از مهم‌ترین بنادر باستانی ایران در پهنه خلیج‌ فارس است که از دوران تاریخی، به‌ویژه از دوران ساسانی و سده‌های نخستین اسلامی به‌عنوان مرکز تبادلات بازرگانی ایرانیان با دیگر نقاط جهان شناخته شده بود. کاوش‌های باستان‌شناسی چند دهه اخیر در این بندر منجر به کشف بناهای یادمانی مهمی از قبیل خانه‌های اعیانی، گمرک‌خانه، کارگاه سفالگری، گورستان، قلعه ساسانی و یکی از قدیمی‌ترین مساجد ستون‌دار مربوط به سده‌های نخستین دوران اسلامی شده است که توجه باستان‌شناسان، مورّخان، معماران، هنرپژوهان و محققان بینارشته‌ای را به خود معطوف داشته است.

    

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به پژوهشکده هنر، به نشانی: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از خیابان امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره 29یا از طریق تماس با شماره  2-66956190  داخلی 121، اقدام به خرید این کتاب نمایند.

 


٠٨:٣٦ - چهارشنبه ١٦ اسفند ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٦٠٨    /    تعداد نمایش : ٤٩٩خروج