اخبار > قرآن‌های دوره تیموری


  چاپ        ارسال به دوست

قرآن‌های دوره تیموری

قرآن‌های دوره تیموری

مولف: طیبه بهشتی

چاپ اول ۱۳۹۷

۱۱۴ صفحه

 

«قرآن‌های دوره تیموری» در دو فصل تنظیم شده است: فصل اول به معرفی و توصیف برجسته‌ترین قرآن‌های تیموری محفوظ در موزه ملی ایران اختصاص یافته است. فصل دوم این کتاب به تدوین نظام بصری حاکم بر مجموع جزء‌های قرآنی شماره ۹۲۳۲ محفوظ در موزه ملی ایران اختصاص یافته و ضمن بررسی ویژگی‌های سبک‌شناختی مجموعه اخیر،  درباره ویژگی‌ها و چگونگی صفحه‌آرایی آن نیز بحث شده و سپس با تکیه بر فرضیات معین، تذهیب های اجراشده در دو نسخه مربوط به جزء‌های ششم و هشتم این مجموعه به لحاظ بصری تحلیل شده وساختارهای پنهانی‌ای که این دو تذهیب بر اساس آنها شکل گرفته است نشان داده شده‌اند.


در پایان نیز فهرست نسخه‌های قرآنی تیموری محفوظ در بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران همراه با پاره‌ای اصلاحات آمده است که می‌تواند نیازهای اولیه پژوهشگران این حوزه را رفع کند. این فهرست براساس فهرست اسناد و نسخ بخش دوران اسلامی موزه ملی ایران و نیز شناسنامه‌های آثاری که در محل موزه قابل دسترسی است تنظیم شده است.


کتاب «قرآن های تیموری، درآمدی بر نظام بصری حاکم بر نسخ خطی ایرانی»، با قطع رقعی و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، در ۱۱۴ صفحه، مصور، به قیمت بیست و دو هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.


١٠:٠٥ - سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٦٩٨٢    /    تعداد نمایش : ٩٦٠خروج
اخبار