اخبار > فرهنگ نمادهای چین


  چاپ        ارسال به دوست

فرهنگ نمادهای چین

فرهنگ نمادهای چین 
 
مترجم: امیرعباس زارعی
 
 
چاپ اول ۱۳۹۷
 
۴۸۰ صفحه
 
یکی از لوازم ضروری شناخت فرهنگ‌‌ها و تمدن‌ها، شناخت زبان نمادین آن فرهنگ است که در تولیدات فرهنگی آنها ظهور و بروز می‌کند. این کتاب در برگیرنده حدود چهارصد نماد است. مروری کلی و سطحی نشان می‌دهد که بسیاری از این نمادها با چند درونمایه پایه در ارتباط هستند. اینها موضوعاتی است که در زندگی روزمره چینی‌ها مطرح است و آرزوی قلبی‌شان برای زندگی سالم و طولانی، رسیدن به جایگاه والای اجتماعی و شهروندی و بچه‌داشتن را دربرمی‌گیرد.
در پیشگفتار این کتاب و از زبان نویسنده آمده است: اگر بخواهیم چیزهایی را که چینی‌ها به عنوان نماد به کار می‌برند، به چند گروه دسته‌بندی کنیم نتایج جالبی پدید می‌آید. مهم‌ترین چیز در کل رده‌بندی، انسان است: انسان در هستی جسمانی و موقعیت اجتماعی‌اش همراه با مصنوعاتی که خود می‌سازد. این با اصل مبنای جهان‌بینی چینی: انسان به عنوان موجود اصلی در این جهان، کاملاً مطابقت دارد. گیاهان و جانوران و حتی آسمان و زمین مسخر و تابع انسان گشته‌اند. در قلمرو طبیعت جاندار، حیوانات از گیاهان اهمیت بیشتری دارند. هرچند حیوانات اهلی کمتر از حیوانات وحشی ظاهر می‌شوند. 
مترجم در مقدمه آورده است: کتاب ولفرام ابرهارد یکی از بهترین کتاب‌های موجود در زمینه شناخت هنر شرق دور است. مدخل‌های این فرهنگ به ترتیب الفبای فارسی مرتب شده‌است و برای سهولت جستجو، ترتیب انگلیسی مدخل‌ها در پایان کتاب آمده است. در ضمن تلفظ چینی مدخل‌ها با حروف لاتین در هر مدخل ارائه شده است تا در صورت تمایل پژوهشگر برای جستجوی بیشتر، امکان آن فراهم باشد.


٢١:٥٤ - دوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢٥٤    /    تعداد نمایش : ١٣٦١خروج
اخبار