اخبار > نقاشی سنتی چین؛ شعری صامت در ستایش طبیعت و زندگی انسان


  چاپ        ارسال به دوست

نقاشی سنتی چین؛ شعری صامت در ستایش طبیعت و زندگی انسان

 

عنوان: نقاشی سنتی چین؛ شعری صامت در ستایش طبیعت و زندگی انسان

مؤلف: جوآنگ جی آنی و نی چونگ جنگ
ترجمه: نسرین دستان
1394
190 صفحه

هنر نقاشي در چين پيشينهاي پنج-‌‌شش هزارساله دارد. روزگاري چينيان باستان نقش انسان و حيوان را بارنگهاي طبيعي بر صخرهها ميكشيدند و نقش و نگارهاي زيبا بر ظروف سفالي خلق ميكردند. بعدها چينيها طرح و نقشهاي اساطيري پيچيده‌تري بر ظروف برنزي حك کردند. امروزه اين آثار بهعلت گذشت زماني بس طولاني از آفرينششان به ندرت يافت ميشونداما همين تعداد اندك باقيمانده تصويري كلي از نقاشي در نخستين ادوار چين به ما ميدهد. برخي از اين آثار روي پارچههاي ابريشمي نقاشي شدهاند و همراه وسايل مدفون از مقبرههاي باستاني بيرون آمدهاند. سابقه تاريخي اين آثار به بيش از دو هزار سال قبل برميگردد.

نقاشيهای قديمي چين را براساس موضوع به انواع مختلفي مثل نقاشي پيكره، نقاشي منظره و نقاشي گلوپرنده دستهبندي مي‌كنند. حدود قرن هفدهم ميلادي نقاشي اروپاييبه سرزمين چين راه يافت و براي آنکه تمايزي بين نقاشي اروپايي و چيني قائل شوند نقاشيهاي اروپايي را «شيانگهوا» يا نقاشي غربي و نقاشيهاي چيني را «گوهوا»  يا نقاشي سنتي ناميدند. بنابراين عنوان «نقاشي سنتي چيني» در مقابل نقاشي غربي به كار ميرود.

نقاشي چيني اصليترين جريان هنر نقاشي در شرق است و در مقايسه با هنرهاي زيباي جهان، شيوهاي مستقل وخودجوش دارد. نقاشي سنتي چين به لحاظ محتوا، فرم و روش اجرا با نقاشي غربي تفاوت اساسي دارد. در اين کتاب ابتدا با بررسي سير پيشرفت تاريخ نقاشي در چين به كشف ريشهها، سبك و خصوصيات اين هنر كهن مي‌پردازيم و با هنرمندان مشهور و آثارشان آشنا می‌شويم.


 

 


١٤:٢٢ - شنبه ٢٤ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٥١٧٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٥٨خروج
اخبار