اخبار > کتاب «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران» منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران» منتشر شد

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر کتاب «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران»، نوشته عبدالرضا حسینی را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده هنر، انتشارات این پژوهشکده، کتاب «مسوّده؛درآمدی تاریخی به جامعه شناسی خط در ایران»،نوشته عبدالرضا حسینی را در 362 صفحه منتشر کرد.کتاب پس از پیشگفتار و مقدمه نویسنده،شامل چهار فصل با عناوین «پیکربندی خط»، «ساختار اجتماعی خط»، «طبع ملایم و صورت های زیبا:پیدایش هنر خوشنویسی» و «حضور تاریخی خط» است.

در متن پشت جلد کتاب مسوّده،در تبیین موضوع آن آمده است:تاریخ‌نگاری فرهنگ و تمدنِ این حوالی از سه جهت در تنگنا است. نخست اینکه روایت‌های غالبِ شرق‌شناسی سایۀ سنگین خود را بر روش کار یا محتوا و نتایجِ پژوهش‌ها انداخته است. از این‌رو، تلاش برای یافتن راهی دیگر، نظریه‌ای درون‌بود و تجربه‌ای سرحدی، اگر نه حتی ضروری، ولی ارزشمند است؛ دوم اینکه در فرایند تخصصی‌شدن و مرزبندی‌های صنفی و آکادمیک، امکان حرکت بین‌رشته‌ای و حضور در عرصه‌های مختلف در نسبت با یک موضوع، حداقلی است و هنوز نتوانسته جسارت کافی برای حضور پیدا کند؛ سوم اینکه وجه ایجابی تحلیل­ها، در مقابل وجه سلبی و انتقادی از یک‌سو و وجه توصیف‌گری منفعلانه از سویِ دیگر، کم‌رمق است و جایِ زیادی برای ایجاد چشم‌اندازهای عملی نتواسته پیدا کند. این کتاب که برای گذر از این تنگناها نوشته شده، متمرکز بر خط است. خط در زبان فارسی همزمان به سامانه نوشتن، قواعد صوری نوشتار و هنر خوشنویسی اطلاق می‌شود. این ایهام در معنا، نقطه عزیمت تاریخ خط است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند از طریق مراجعه حضوری به پژوهشکده هنر، به نشانی: خیابان ولی‌عصر، بالاتر از خیابان امام خمینی، نبش کوچه شهید حسن سخنور، شماره 29یا از طریق تماس با شماره  2-66956190  داخلی 121، اقدام به خرید این کتاب نمایند.

 

 


١٢:٠٨ - دوشنبه ٢١ اسفند ١٤٠٢    /    شماره : ١٠٦١٤    /    تعداد نمایش : ٥٢٤خروج
اخبار