درباره همایش

 

پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» را با همکاری انجمن علمی باستان‌شناسی ایران و سایر دستگاه‌های اجرایی، پژوهشی و دانشگاهی کشور برگزار می‌کند.

    سیراف شهری باستانی در استان بوشهر است که قدمت آن دست‌کم به دوران ساسانیان باز می‌گردد و از قدیمی‌ترین بنادر ایران شمرده می‌شود. این بندر از دوران عباسیان (سال ۷۵۰م) به بعد، به سبب واقع شدن در مسیر جادة ابریشم شهرت جهانی نیز یافت. در این بندر سنگ‌های قیمتی، مروارید و عاج از سال ۸۰۰- ۱۰۵۰م میان خاورمیانه، هند، چین و جنوب غربی آسیا و شرق آفریقا و دریای سرخ تجارت می‌شد. از این‌رو یکی از موضوعات مهم برای پژوهشگران بررسی تجارت‌های صورت گرفته و دارایی‌های جابجا شده در این بندر است.

    در سیراف نخستین حفاری‌ها را بخش مطالعات ایرانی انستیتیو بریتانیا در سال‌های ۱۹۶۶- ۱۹۷۵م انجام داد. در این حفاری‌ها، مسجد، بازار و سایر بناهای مختلف و بنیاد اصلی شهر که به دوران ساسانی باز می‌گردند و همچنین آثار شیشه‌ای و سفالین، از جمله سرامیک‌های مربوط به سده‌های ۷- ۱۱م، و کتیبه‌های بسیاری سر از خاک بیرون آوردند. از مهم‌ترین آثار به جامانده در این بندر می‌توان به دخمه‌های باستانی، قبور سنگی و مسجد جامع اشاره کرد. گفتنی است در حال حاضر نیز حفاری‌هایی در این منطقه در حال انجام است.

    پژوهشکده هنر فرهنگستان هنر در راستای اهداف پژوهشی خود تلاش دارد تا در همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» آثار به‌جامانده از این بندر تاریخی را از دیدگاه تاریخ هنر ایران زمین مورد بررسی قرار دهد؛ به همین منظور با دعوت از اساتید و صاحب‌نظران این حوزه، شورای علمی این همایش ملی تشکیل شد. طی برنامه‌ریزی‌های انجام شده بناست تا همایش ملی «میراث فرهنگی و هنری سیراف در پهنه خلیج‌فارس» طی دو روز در تهران و بندر تاریخی سیراف در پاییز سال ۱۴۰۲ برگزار شود. شایان ذکر است که مقالات برگزیده این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت و در کتاب مجموعه مقالات این همایش منتشر خواهد شد.